TURKİHRACAT.NET 'TEN FİYAT TEKLİFİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir ülke ekonomisi için en önemli kalemlerden birisidir ihracat. Ülke ekonomisine yaptığı katkı kadar şirketlerin kendini geliştirip kalkınması ve döviz girişi açısından da önemli bir yere sahiptir. Ülkelerin sınırları içerisinde üretmiş oldukları ürünleri diğer ülkelere satmaları şeklinde ihracat gerçekleşir. Satılan ürünler karşılığında ülke ve şirketler önemli ölçüde gelir elde ederler.

Döviz girişi sağlanır, ekonomi canlanır. İhracatta üretim aşamasından anlaşma kısmına, pazarlama aşamasına ve ürünün teslimatı aşamasına kadar her an önemlidir. Üretilen mal iyi bir tanıtım ile pazarlanmalı, gerekli sözleşmeler ve anlaşmalar prosedürlere uygun olarak yapılmalı ve son olarak doğru biçimde alıcı ülkeye teslim edilmelidir. Teslim aşamasında hassas olmak gerekir.

Ürün güvenli şekilde, zarar görmeden ve en hızlı şekilde karşı tarafa teslim edilmelidir. Hasarsız, hızlı ve kontrollü kargo yapmak taşımacılık açısından önemlidir, hizlikargo.org tüm ürünlerinizi hasarsız ve güvenli olacak şekilde yerine ulaştırır. Kargo firmasının işini iyi yapması her iki taraf için de önemlidir.

Bahreyn Hangi Kalemlerde İhracat Alıyor?

Bahreyn, Türkiye’den pek çok ürün ihracatı gerçekleştiriyor. Özellikle gıda ve tarım ürünleri konusunda önemli ölçüde ihracat gerçekleştiriyor. Bahreyn, tatlı, tuzlu, az yağlı ve az şekerli bisküvi ve gofret ihracatı ile Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor. Makarna, Bahreyn halkı tarafından en çok tüketilen ürünler arasında pirinç ve buğdaydan sonra makarna geliyor. Ülke vatandaşları olmak üzere ve yabancı işçiler ve aileleri olmak üzere makarna tüketimi oldukça fazladır.

Makarna ülkede bir beslenme alışkanlığı haline gelmiştir ve Türkiye önemli ölçüde makarna ihraç etmektedir. Domates salçası en fazla ihracat yapılan ürünlerden biridir, süt ve süt ürünleri ihracatı da yine önemli yer tutuyor. Bahreyn’de süt ve süt ürünlerine büyük talep olup, Türkiye özellikle labne peyniri ve eritme peyniri ihracatı yapıyor.

Sıcak ve nemli iklimi sebebiyle yoğurt ve beyaz peynir ihracatı çok fazla gerçekleşmemektedir. Çikolata ve şekerli ürünler, yaş sebze ve meyve, zeytinyağı ihracatı yapılıyor. Özellikle turunçgiller paketlenmiş olarak ihraç ediliyor. Zeytinyağının sağlıklı olması açısından en çok tercih edilen yağ olması Bahreyn İhracat kalemlerinde iyi bir yere sahiptir.

Tarım Dışı Ürün İhracatında Bahreyn

Bahreyn, Türkiye’den ağaç ve ağaç ürünleri, menteşeler, membran, yer döşemesi, alüminyum ürünleri, giyim, spor ekipmanları, pvc boru sistemleri, avize ve aydınlatma ürünleri, tesisat malzemeleri, tohum gibi ürünler talep ediyor. Çamaşır makinesi, endüstriyel dondurucular, duvar kağıtları, mobilyalar talep ediyor ve ülkemiz şirketleri ise bu talepleri karşılamaya çalışıyor.

Bahreyn, tarım ürünlerinde ithalatını ağırlıklı olarak AB ülkelerinden gerçekleştirmektedir. Özellikle son yıllarda ülkemiz üzerinden bir çok ürün grubunu ihracat taşımacılığı ile ilgili konuma ulaştırmaktadır.

Bisküvi

Bahreyn, bu ürün grubunda ithalatını ağırlıklı olarak AB ülkelerinden gerçekleştirmekte ve toplam ithalatının %60’nı tatlı bisküviler oluşturmaktadır. 2011 yılında, Türkiye Bahreyn’e 455 bin dolarlık tatlı bisküvi ve gofret ihracatı yapmıştır. Pazarda tüketicilerin sağlıklı ürünlere olan talepleri giderek artmaktadır. Şekersiz, az şekerli veya düşük yağ içeren ürünlerin satışları diğer ürünlere göre daha fazla artış göstermektedir.

Makarna

Bahreyn’in makarna ithalatı, 2011 yılında 11,1 milyon dolardır. Makarna, Bahreyn’de buğday ve pirinçten sonra en fazla tüketilen gıda maddesi olma özelliğine sahip bulunmaktadır. Hem ülke vatandaşları hem de yabancı işçiler ve ailelerince sıkça tüketilmektedir. Makarnanın ülkenin beslenme alışkanlıkları içine yerleştiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Yoğun bir rekabetin yaşandığı sektör Türk makarnaları içinde ihraç potansiyelini devam ettirmektedir. Private label olarak da pazarda yer almanın mümkün olduğu düşünülmektedir.

Domates Salçası

Türkiye’nin Bahreyn’e salça ihracatı oldukça düşük tutarlarda gerçekleşmiştir. 2011 yılında, Türkiye Bahreyn pazarına 33 bin dolarlık domates salçası ihraç etmiştir.Henüz perakende satış miktarları yüksek olmasa da domates salçası ile birlikte konserve domates satışları da ülkede artış göstermektedir. Suudi Arabistan, Kuveyt ve Umman başta olmak üzere bölgedeki Arap ülkelerine, ülkemizden önemli miktarda salça ihraç edildiği göz önüne alındığında Bahreyn’e daha fazla ihracat gerçekleştirilebileceği düşünülmektedir.

Süt Ürünleri

Bahreyn gıda Pazarını değerlendirirken bu pazarı tek başına irdelemek yerine tüm Körfez ülkelerini daha doğrusu Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerini bir bütün olarak değerlendirmek daha doğru olur. Körfez ülkelerinde süt ve süt ürünlerine büyük bir talep olup, kişi başına peynir ve diğer süt ürünleri tüketimi halen gelişmiş ülkelerdeki tüketim rakamlarının oldukça gerisinde olduğundan bu ülkeler peynir ve diğer süt ürünleri ihracatımız için büyük potansiyel arz etmektedir.

Bahreyn peynir ithalatının önemli bir kısmını Yeni Zelanda, Avustralya, Danimarka, ABD ve Fransa gibi önemli üretici ve ihracatçı ülkelerden karşılarken, bölgede Suudi Arabistan önemli bir üretici olarak öne çıkmakta ve Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkeler arasında uygulanan sıfır gümrük vergisi avantajından yararlanmaktadır. Yine 2008 yılında Bahreyn’de süt ürünleri ve toz içecek üretimine başlayan Kraft Foods özellikle Philadelphia krem peyniri ile piyasada söz sahibidir. Türkiye’den bölgeye beyaz peynir ihracatı sınırlı miktarda olup, ihracatımız daha çok eritme peynir Labne peyniri şeklinde olmaktadır. Sıcak ve nemli iklim nedeniyle Türkiye’den beyaz peynir ve yoğurt ihracatı cazip olmamaktadır.

Bahreyn ve diğer Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkeler diğer ülkelerden gıda maddeleri ithalatında %5 gümrük vergisi uygulamakta olup, kendi aralarındaki ticarette ve diğer Arap ülkelerinden yapılan ithalatta 0 gümrük vergisi uygulamaktadır. Körfez İşbirliği Konseyi ile ülkemiz arasında 2005 yılında başlayan serbest ticaret müzakerelerinin olumlu sonuçlanmasından sonra bölgeye olan ihracatımızın daha da artması beklenmektedir.

Şekerli ve Çikolatalı Mamuller

Türkiye’nin Bahreyn’e şekerli ve çikolatalı mamuller ihracatı, 2011 yılında 2,5 milyon dolar olup; bir önceki yıla göre % 25,7 artmıştır. Bahreyn şekerli ve çikolatalı mamuller sektöründe son yıllarda sağlıklı ve fonksiyonel ürünlere olan talebin giderek arttığı görülmektedir. Bu grup içerisinde yer alan şekersiz ürünler, mineral veya vitamin katkılı ürünlerin satışları giderek artmaktadır.

Yoğun bir rekabetin bulunduğu pazarda, şekerli mamullerde çokuluslu firmalar daha fazla pazara hakim durumdadır. Küresel ve yerli firmalarla yoğun rekabetin yaşandığı çok sayıda ülkede, Türkiye’den ithal edilen şekerli ve çikolatalı mamuller de pazardan başarıyla pay alabilmektedir. Bu açıdan Bahreyn, sadece kendi pazarı için değil bölge ticaretindeki önemi ile de bu ürün grubunda ülkemiz ürünleri için potansiyel arz etmektedir.

Yaş Meyve Sebze

Bahreyn’in narenciye ithalatı ağırlıklı olarak Güney Afrika ve Mısır’dan gerçekleştirilmekte olup, ülkemizden 2010 yılında 45 bin dolarlık narenciye ithalatı gerçekleştirilmiştir. 2011 yılında ise Bahrey0n’e narenciye ihracatımız olmamıştır. Turunçgiller genellikle paketlenmiş olarak pazara sunulmaktadır.

Zeytinyağı

Türkiye’nin Bahreyn’e zeytinyağı ihracatı 2011 yılında 54 bin dolar civarında gerçekleşmiştir. Diğer bitkisel yağlara göre daha yüksek fiyatlı olmasına rağmen, tüketicilerin zeytinyağının sağlık açısından faydaları konusunda daha fazla bilgilenmeleri sayesinde tüketimin giderek arttığı görülmektedir. Bu artış hızının gelecek yıllarda da devam etmesi ve zeytinyağı ihracatçıları açısından pazarın öneminin artması beklenmektedir.