TURKİHRACAT.NET 'TEN FİYAT TEKLİFİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Türkiye'den satın aldığınız mal ve ürünleri İsveç ülkesine ihracat taşımacılığı ile en uygun navlun maliyetleri ve hızlı teslimat süreleri farkıyla firmamız potansiyeli altında güvenle ulaştırabilirsiniz. İsveç ihracat hizmeti denilince akla ilk gelen firmalardan birisi olan Türk İhracat, kurulduğu günden bu yana gerek yurt içi, gerekse yurt dışında bireysel ve kurumsal firmalar gibi müşterilerin tüm işlerini en ince ayrıntısına kadar takip ederek işinin hakkını veren bir ekipten oluşmaktadır.

Firmamıza hafta içi her gün mesai saatleri içerisinde 08:30 – 19:00 arasında ‘0212 210 00 50’ numaralı çağrı merkezinden ulaşabilirsiniz. Yazılı ortamda mail yardımı ile ulaşmak isteyen değerli müşteriler ‘operasyon@turkihracat.net’ adresine e-posta atarak ulaşabilirler. Ayrıca web sitemiz üzerinde yer alan talep ve iletişim formları aracılığıyla daha kolay irtibat kurabilirsiniz.

İsveç İhracat Hizmetleri Farkını Deneyin!

İskandinavya ülkelerinin en gelişmiş ve güçlü ekonomisi İsveç, zengin doğal kaynaklar (demir, kereste, hidro enerji) bulundurmaktadır. Avrupa Birliği’ne 1995 yılında üye olmuştur. Ancak, ortak para birimi Euro’ya geçmeyen üç ülkeden (diğerleri İngiltere ve Danimarka) biridir. 2009 yılının Temmuz ayında ise Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığı’nı Çek Cumhuriyeti’nden devralacak ve 2010 yılı Ocak ayında başkanlığı İspanya’ya devredecektir.

21 ilden oluşan İsveç’in en önemli şehirleri başkent Stockholm, Göteborg ve Malmö’dür. Ekonomisi büyük ölçüde ihracata dayalı olan İsveç dünyaca tanınmış markalara sahiptir: Ericsson, Volvo, Saab, Scania, Electrolux, Ikea, Akzo Nobel, Oriflame gibi firmalar bunlardan en önemlileridir. İsveç piyasası dünyanın en rekabetçi piyasalarından biri olarak kabul edilmektedir. Bunu büyük ölçüde yüksek işgücü kalitesi ve yenilikçi – inovatif mühendislik geleneğine borçludur.

İsveç Ekonomisi ve İhracat Taşımacılığına Bakış

2008 yılı verilerine göre Türkiye’nin 15. sırada bulunduğu satın alma gücüne göre dünya gayrisafi yurtiçi gelir listesinde İsveç 31. sıradadır. Cari fiyatlara göre gayrisafi milli gelir sıralamasında ise İsveç 19uncu sıraya yükselmektedir. İsveç’in sıralamadaki yerinin böylesine farklılaşması, İsveç’teki yaşam standartlarının ve pahalılığın çok yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. İsveç kişi başına düşen milli gelir bakımından dünyada 9. sıradadır (52.790 Dolar).

İsveç ekonomik büyümesinin büyük bir kısmını dış ticarete borçludur. Güçlü ve kaliteli markaları İsveç’in dış ticaretini arttırmasında büyük rol oynamıştır. Hemen hemen gayrisafi yurtiçi gelirine yakın bir seviyede dış ticaret hacmi bulunan İsveç, dış ticaretinin yaklaşık % 71’ini Avrupa Birliği ülkeleriyle gerçekleştirmektedir.

Almanya’nın bir çok komşusunda gözlendiği üzere, İsveç dış ticaretinde Almanya en önemli ülke konumundadır. Görüldüğü üzere İsveç’le ticaret hacmimiz hızla büyümektedir. Nitekim 90lı yılların sonundan günümüze İsveç’le ticaret hacmimiz 5 katına çıkmıştır. İsveç’in Türkiye’ye ihraç ettiği ve Türkiye’den ithal ettiği başlıca mal grupları şunlardır: makine ve cihazlar, maden, kağıt ve ambalaj ürünleri, ilaç ve eczacılık medikal ürünler, demir çelik alüminyum, tekstil ve hazır giyim, iş giyim, ulaşım araçları, otomotiv, makina aksam ve parçaları, tarım ürünleri, deri, halı, perde, meyve sebze, kuru bakliyat başta olmak üzere pek çok ürün grubu Türkiye - İsveç arasında ihracat taşımacılığı ile gönderilmektedir.

İsveç imalat sanayi çok erken bir aşamada dışa açılmıştır. Dışa açılma mal ihracatı ile başlamış, daha sonra iç pazarın küçüklüğü nedeniyle sanayi şirketleri faaliyetlerini büyük ölçüde yurt dışına taşımışlardır. Başta finans olmak üzere hizmet sektörünün dışa açılmasıyla günümüzde İsveç dünyanın en dışa açık ülkelerinden biri konumundadır.

İsveç dış ticaretinde yüzde 15,2'lik bir azalma yaşayarak, 140 milyar $’ı ihracat, 138 milyar $’ı ithalat gerçekleştirmektedir. Elektrikli ve elektronik makineler ve ekipmanları, haberleşme cihazları, elektronik cihazlar, binek otomobiller, otomotiv ürünleri parça ve aksesuarları, kamyonlar, kağıt, karton ve bunlardan mamul eşya, ilaçlar, mineral yakıtlar ve yağlar, demir-çelik, tıbbi alet ve aparatları, balıklar, ortopedik aletler, adrenal korteks hormonu ihraç edilen başlıca ürünlerdir.

Çok katlı kraft kağıt ve karton, adrenal korteks hormonu, votka ve böbreküstü bezi hormonlarını içeren ilaçlar ihracatında dünya birincisidir. İsveç’in ihracatında ilk beş ülke; Norveç, Almanya, ABD, İngiltere ve Danimarka yer almaktadır. Makineler, elektrikli makineler ile elektronik cihazlar, petrol, kömür, doğal gaz ve ürünleri, kara taşıtları, plastik ve plastik ürünler, ilaçlar, optik cihazlar, dizel kamyonlar, bakır cevheri, dizel motorlu otomobil, dizel motor parçaları, elektronik entegre devreleri, bakır alaşım, iş makinası parçaları, taşınabilir dijital bilgisayar, otomotiv ürünleri parça ve aksesuarları ithal edilen başlıca ürünlerdir. Taşıt veya tarım, orman ve iş makinalarında kullanılan kauçuktan dış lastik ithalatında, paslanmaz çelik ve paslanmaz çelikten yarı mamul ihracatında, paslanmaz çelikten yassı ve soğuk haddelenmiş mamul ithalatında dünya birincisidir .