TURKİHRACAT.NET 'TEN FİYAT TEKLİFİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Son yıllarda en çok ihracat yapılan ülkelerin başında İsviçre gelmektedir. Çeşitli ürün gruplarını Türkiye'den İsviçre'ye ihracat taşımacılığı hizmetiyle güvenle ulaştırabilirsiniz. İsviçre ihracat farkıyla ülkemizden almış olduğunuz tüm ürünleri en uygun hava navlun taşıma maliyetleri ve hızlı teslimat süreleri ile kaliteli servislerimizden yararlanabilirsiniz.

İsviçre ihracat ile 0212 210 00 50 numaralı çağrı merkezi üzerinden ve operasyon@turkticaret.net mail adresinden yazılı ortamda e-posta atarak taleplerinizi şirketimize çok kolayca iletebilirsiniz. Her gün yüzlerce bireysel müşteri ve kurumsal firmaya hitap eden kaliteli firmamız, sizden gelecek olan ihracat talepleri ile operasyonlara yön vermektedir. Tüm sunulan hizmetler İstanbul merkez ofis içerisinde sizlere sunulmaktadır.

İsviçre İhracat Taşımacılık Hizmetine Genel Bakış

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının resmi olmayan geçici dış ticaret verilerine göre, nisanda en çok ihracat yapılan fasıl, 1 milyar 745 milyon dolar ile "kıymetli veya yarı kıymetli taşlar" oldu. En çok ihracat İsviçre'ye yapıldı. Nisanda ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,95 artarak 13 milyar 337 milyon dolara çıkarken, ithalat yüzde 12,33 azalarak 18 milyar 110 milyon dolara geriledi. İsviçre ihracat taşımacılığı İstanbul merkez ofisinde faaliyet göstermektedir.

Dış ticaret açığı ise yüzde 35,9 azalarak 4 milyar 773 milyon dolar oldu. Bakanlığın nisan ayı dış ticaret, şirket ve esnaf geçici idari verilerine ilişkin bülteni yayımlandı. Buna göre, nisanda en çok ihracat yapılan fasıllar, 1 milyar 745 milyon dolar ile "kıymetli veya yarı kıymetli taşlar", 1 milyar 497 milyon dolar ile "motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler ve diğer kara taşıtları, bunların aksam, parça, aksesuarı" ve 1 milyar 99 milyon dolar ile "kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler, bunların aksam ve parçaları" olarak belirlendi. Nisan ayında en çok ithalat yapılan fasıl ise 3 milyar 109 milyon dolar ile "mineral yakıtlar, mineral yağlar ve müstahzarları" oldu.

Türkiye ve İsviçre Arasında Serbest Ticari Anlaşması

İsviçre ile ülkemiz arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) olması nedeniyle, ülkemizden ihracat yapacak işadamlarımızın Gümrük Beyannamesinin yanısıra bağlı bulundukları Ticaret ve Sanayi Odalarından temin edecekleri EUR-1 Belgesini doldurmaları gerekmektedir. Bu belge ile ülkemizden yapılacak olan tekstil ve sanayi ürünleri gümrük vergisiz olarak isviçre pazarına girebilmekte, sadece %8 KDV alınmaktadır. Ayrıca, sözkonusu KDV oranı gıda ürünleri için %2,5 seviyesindedir.

İsviçre Hakkında Bilgi

Almanya, Fransa, İtalya,Avusturya ve Liechtenstein ile sınırları bulunan İsviçre, birOrta Avrupa ülkesidir. Ülkenin yüz ölçümü 41 bin 277 kilometrekare olup, bu alanın 30 bin 741 kilometrekaresi verimli ve 10 bin 828 kilometrekaresi verimsiz topraklardan oluşur.İsviçre’nin büyük bir bölümü dağlar ve göller ile kaplı olup, en yüksek noktası deniz seviyesinden 4 bin 634 metre yükseklikte bulunan Monte Roseun Dufour Tepesi ile en alçak noktası deniz seviyesinden 193 metre yükseklikte bulunan Lago Maggiore’dur.

Ülkenin nüfusu 2011 yılı tahiminine göre 7,7 milyon’dur. Yaşlanan nüfus ülkenin en önemli dezavantajlarından biridir. Ülkedeki ortalama yaşam süresi AB (yüzde 25) ortalamasının üzerindedir. Yapılan tahminler 2030 yılında 65 yaş üstü nüfusun toplam içindeki payının yüzde 42,6’ya kadar yükseleceğini gösteriyor. İsviçre’de haftalık çalışma saati 38 saat olmakla birlikte sektörlere göre değişiklik gösterebilir. İsviçre’nin en önemli ticaret ortağı Almanya’dır.Ülkenin ihracatının, ithalatı karşılama oranı yüzde 113 ‘tür.

Otomatik bilgi işlem makineleri ve üniteleri, matbaa baskı makineleri ve yardımcı makineler, musluk, boru, basınç düşürücü, termostatik valf, kendine özgü fonksiyonlu makineler ve cihazlar, turbo jetler, gaz türbinleri, makine aksam ve parçaları, hava ve vakum pompası, hava gaz kompresörü, vantilatör, aspiratör, buz dolapları, dondurucular, soğutucular, ısı pompaları, filtre ve arıtma cihazları gibi ürün ekipmanları 2017 yılında en çok İsviçre'ye ihracat yapılmıştır.

Türkiye - İsviçre Dış Ticareti

Ülkemiz ile İsviçre arasındaki 2011 yılı dış ticaret dengesi ülkemiz aleyhine açık veriyor. Dış ticaret dengesi 2011 yılında bir önceki yıla göre yüzde 222 azaldı. 2011 yılında iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi bir önceki yıla göre yüzde 24 artarak 7 milyar dolar kaydedildi. İsviçre’ye genel ihracatımızda ilk sırayı“İnciler, Kıymetli Taş ve Metal Mamulleri,Madeni Paralar”, ikinci sırayı“Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Müstahsalları, Mumlar“ alıyor. “İnciler,Kıymetli Taş ve Metal Mamulleri,Madeni Paralar” ürün grubundan 2011 yılı içerisinde gerçekleştirilen ihracat değeri 598 milyon dolar değerinde bulunuyor. Bir önceki seneye göre söz konsu ürün grubu yüzde 54 azaldı. Toplam ihracatımız 2011 yılında 2 milyar dolar seviyesine yaklaştı. Aynı yıl içerisinde 2010 yılına göre en fazla ihracat artışı ile “Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Müstahsalları, Mumlar” ürün grubunda gerçekleşti.

TÜRKİYE, Ülkenin Makine İthalatında 29. Sırada

İsviçre 2011 yılında makine ve aksamlarında toplam 21 milyar dolar ithalat gerçekleştirdi. İsviçre’nin 2011 yılı verilerine göre makine ve aksamlarında gerçekleştirdiği ithalat, 9 milyar dolar ile en fazla Almanya’dan oldu. Almanya’yı, İtalya ve Fransa takip etti. 2011 yılında, 2010 yılına göre ilk on ülke içerisinde en fazla ithalat artışı gerçekleşen ülke yüzde 28 ile İtalya oldu ve aynı yıl İtalya’dan 2 milyar doların üzerinde ithalat gerçekleşti. Türkiye, İsviçre’nin ithalat gerçekleştirdiği ülkelerarasında 29. sırada yer alıyor. İsviçre’nin 2011 yılında Türkiye’den yaptığı makine ithalatı 25 milyon dolar değerinde gerçekleşti.