TURKİHRACAT.NET 'TEN FİYAT TEKLİFİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

MAKİNE İHRACATI

Son yıllarda Türkiye her alanda olduğu gibi makine sektöründe de büyük bir değişim göstermiştir. Son yıllara damgasını vuran teknoloji pazarı, toplam ticaret oranındaki payını her geçen gün artırmaktadır. Bu pazarda yer almak ve bu büyük pastadan pay sahibi olmak Türkiye için de olmazsa olmazlardandır. Dünyadaki sosyal, siyasal ve ekonomik değişimler bunu zorunlu kılmaktadır.

Makine ihracatı, petrol ürünleri grubundan sonra en fazla ihracatı yapılan sektördür. Dünyanın küresel güçleri makine sektöründe söz sahibi olmaları özelliğine sahip ülkelerdir. Yani küresel güç olmak bir anlamda makine sektöründeki gelişmelere ve üretime bağlıdır.

Almanya, Japon, Çin en fazla makine ihracatı gerçekleştiren ülkelerin başında gelmektedirler. Gelişmiş ülkelerde makine ihracatının toplam ihracata oranı %20 civarında iken Türkiye’de bu rakam %8 civarındadır. Ülke olarak ilk hedefimiz bizim de bu oranı % 20 sevilerine çıkarabilmektir. 2023 hedeflerinden birisi de toplam ihracatı 500 milyar dolar seviyelerine, makine ihracatını ise 100 milyar dolar seviyelerine çıkarabilmektir. Yani şuan ki ihracat oranlarımızı en az 10 kat artırmalıyız.

TÜRKİYE’DE MAKİNE İHRACATI

Türkiye’nin makine ihracatı ortalama 10 milyar dolar seviyelerinde iken, makine ithalatı 23 milyar dolar civarındadır. Bu da yaklaşık 13 milyar dolar cari açık demektir. Bu cari açık toplam cari açık sıralamasında ikinci sırada yer almaktadır.

Türkiye’nin gelişmesi ve zenginleşmesi Makine sektöründe ilerlemesi ile doğru orantılıdır. Bu nedenle 2005 yılında bu anlamda ne yapılabileceği ile ilgili Araştırma ve geliştirme çalışmaları başlamıştır. Bu çalışmalar için görevlendirilen personel sayısı artırılmış ve son yıllarda bunun faydası görülmeye başlanmıştır.

Evet, Türkiye olarak küresel bir güç olmak istiyorsak, satın aldığımız teknoloji ile üretim yapan ülke konumundan kendi teknolojimiz ile üretim yapabilen ülke konumuna gelmeliyiz. Bu anlamda daha çok çalışan, daha çok fedakarlık yapan firmalara ve üreticilere ihtiyaç duyulmaktadır.

TÜRKİYE MAKİNE İHRACATI EYLÜL AYI KARNESİ

Türkiye Makine ihracatçıları, Eylül ayında geçen yıla oranla yüzde 12 artışla 1,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi başarmışlardır. Bu artış oldukça iyi bir gelişmedir ancak bu dönemde dış ticaret açığımızın da yüzde 85 artması, ne kadar dışa bağımlı olduğumuzu ortaya koymaktadır.

Ortaya çıkan bu açığın başta gelen nedenlerinden birisi makine ithalat oranımızdır. Üretimde kullandığımız makinelerin ithal ediliyor olması bu açığın en büyük nedenleridir. Gerçek büyümeyi üretimde kullanılan makineleri de kendimiz üretebildiğimiz zaman yakalayabiliriz. Aslında, bazı ithal edilen üretim makinelerinin bir bölümü aynı teknoloji ve rekabetçi fiyatlarla Türkiye’de de üretilebilmektedir. Ancak, yerli üretim makineler çok fazla tercih edilmemekte ve kullanımına öncelik verilmemektedir. Daha kaliteli ürünlerin ortaya çıkması ve yerli makine üretiminin daha çok artması ile bu dış ticaret açığımızı daha düşük seviyelere çekecektir.

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) verileri analiz edildiğinde, Eylül ayı içerisinde makine ihracatı 1,2 milyar dolar olarak gerçekleştiği, bu meblağın geçtiğimiz yıl Eylül ayına göre yüzde 12 oranında artış sağladığı ve ülkemizin toplam ihracatında yüzde 10 oranında pay teşkil ettiği anlaşılmaktadır. 2017 yılının ilk dokuz ayında toplam makine ihracatı 10,6 milyar dolara ulaşırken, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre toplam yüzde 7,4 artış gerçekleştiği açıklanmış bulunmaktadır.

En önemli sorunlarımızdan birisi olan dış ticaret açığının önüne geçmek için yurtiçinde yerli makine kullanımına daha fazla özen göstermeliyiz. Toplam ihracatın yüzde 7,4 oranında artış göstermesine rağmen ticaret açığının da yüzde 85 oranında artış göstermesi yani dış ticaret açığının 8,1 milyar dolar olması, büyük oranda bu makine ithalatına bağlı olarak yaşanmaktadır.