TURKİHRACAT.NET 'TEN FİYAT TEKLİFİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

MEYVE SEBZE İHRACATI

Ülkemizde en fazla ihraç edilen meyve ve sebzeler: Sırasıyla domates, Kiraz, Vişne, limon, üzüm, biber, mandalina, şeftali, portakal, kayısı, incir, nar, elma, greyfurt, soğan, kabak, çay, patates, erik, hıyar ve kornişon, çilek’tir.

En fazla meyve sebze ihracatı yaptığımız ülkeleri ise, Rusya Federasyonu, Almanya, Irak, Hollanda, Suudi Arabistan, Beyaz Rusya, Avusturya, Romanya, Ukrayna, Birleşik Krallık, Polonya, Norveç, İsveç, İtalya, Hong Kong, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, Suriye, Belçika ve Danimarka şeklinde sıralayabiliriz.

En fazla yaş meyve ve sebze ihracatı yapan illerimizi ise, Hatay, Antalya, Trabzon, Mersin, Bursa, Manisa, İzmir, Adana, Isparta, İstanbul, Şırnak, Şanlıurfa, Gaziantep, Ankara, Malatya, Aydın, Karaman, Denizli, Muğla ve Konya olarak sıralayabiliriz.

MEYVE VE SEBZE İHRACATINDA GEREKLİ BELGELER

Bitki ve bitkisel ürün ihracatçısının, Tarım ve Köy işleri Bakanlığı, Tarım İl Müdürlükleri Bitki Koruma Şubelerinden, ürünlerde hastalık ve zararlı maddelerden arınmış olduğunu gösteren “Bitki Sağlık Sertifikası” belgesini temin etmesi gerekmektedir. Bu belge birçok devlet tarafından talep edildiğinden, Bitki Sağlık Sertifikası bu açıdan önemlidir. İhracat esnasında bu belgeyi gümrük idarelerine ibraz etmelisiniz.

BİTKİ SERTİFİKASI BELGESİ

Yaş meyve ve sebzelerin kontrolünün yapılabilmesi için öncelikle ihracatçının, üyesi olduğu İhracatçı Birliğinin bu amaçla açtığı hesaba “Teknik Yardım Ücreti” yatırması gerekmektedir. Tarım ve Köy işleri Bakanlığı Tarım İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürlüğü’nden temin edebileceği Zirai Karantina Servisi Bitki İhraç Dilekçesini doldurduktan sonra Tarım İl Müdürlüğü’nden havale almaktadır.

Bitki Koruma Şube Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduktan sonra, ihraç konusu ürünün yüklendiği yerde kontrolör tarafından hijyenik kontrolü yapılmaktadır. Kontrolör Bitki Sağlık Sertifikasını tanzim ederek imzalamaktadır. Ortadoğu ve Körfez ülkeleri, bu belgenin ayrıca Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Dışişleri Bakanlığı ve kendi Büyükelçilikleri tarafından da onaylanmasını istemektedir. Alıcı ülkelerin istekleri doğrultusunda laboratuvar analiz raporları da bu belgeye eklenmektedir.

Sertifikalar, yaş meyve sebze için 10 gün, kuru meyveler için 20 gün, hububat ve bakliyat için de 20 gün süreyle geçerlidir. Tarım ürünleri daha önce muayene edilmiş olsalar bile, ihraç anına kadar her zaman ve her yerde yeniden muayene edilebilmektedir. Yaş meyve ve sebzeler için alıcı ülke tarafından Bitki Sağlık Sertifikası dışında afla toksin, pestisit vb. analizler istenildiği takdirde, ihracatçı firmaların İl Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri gerekmektedir.

STANDART KONTROL BELGESİ (CERTİFİCATE OF INSPECTİON)

Yaş meyve ve sebze, bakliyat, bitkisel yağlar, pamuk ile kuru ve kurutulmuş meyvelerden oluşan, Dış Ticarette Teknik Düzenlemeler ve Standardizasyon Yönetmeliği’nde yer alan tarımsal ürünler ihracatta zorunlu standart denetimine tabidir.

İhracatçı, Dış Ticarette Standardizasyon Denetmenleri Grup Başkanlığı’na müracaat etmektedir. Yapılan kontrolde, mal, standardına uygun bulunduğu takdirde, “Dış Ticarette Standardizasyon Denetmenleri Grup Başkanlığı” tarafından, ihracatçıya Kontrol Belgesi verilmektedir.

Kontrol Belgesi’nin ihracat sırasında ilgili gümrüğe ibrazı zorunludur. İhraç edilen ürünlerin belirli standartlara uygun olduğunu gösteren belgedir. İhraç edilen ürünlerin kontrolünün yapılabilmesi için ihracatçının, üyesi olduğu ihracatçı birliğinin bu amaçla açtığı hesaba “Teknik Yardım Ücreti” yatırması gerekmektedir. DTM, ihracatta zorunlu uygulamada bulunan standartlarına uymayan malların ihracına, ithalatçının talebinin tevsiki halinde, gerekli incelemeyi yaparak izin verebilmektedir.

Yurt dışında iş yapan müteahhitler de işçilerinin ihtiyacı olan zorunlu standart kapsamı malların ihracında kontrollerden muaf tutulmaktadır. Hariçte işleme yoluyla yapılacak ihracat ile bedelsiz ihracat kapsamında yapılan ihracatta da Kontrol Belgesi aranmamaktadır. Tekstilden sonra ihracat payımızın en yüksek olduğu bu alanda pazar payı her geçen gün artış göstermektedir.