TURKİHRACAT.NET 'TEN FİYAT TEKLİFİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

MOBİLYA İHRACATI

Türkiye, mobilya ihracatında öncü ülkelerden birisidir. Bir milyon dolar üzerinde bir dış satış pazarımız bulunmaktadır. İhracat yapan firma sayışım ise yaklaşık 600 civarındadır. Dünya ihracat sıralamasında 12. Sıradayız. 10 sene evvel 2 doların altında olan Türk mobilya ihracat kilogram fiyatı şuan 3,80 dolar civarındadır.

Mobilya ihracatında hedef ilk 5 mobilya ihracat ülkesi içinde yerimizi alabilmektir. Eskiden bu alanda Irak, Libya gibi ülkelere büyük oranda ihracat gerçekleştirilirken, pazar her geçen gün artış göstermiş ve dünyanın birçok ülkesine ihracat yapar hale gelmiş bulunmaktayız.

DÜNYADA MOBİLYA SEKTÖRÜ

Dünya mobilya üretimi, dünyadaki gelir ve refah artışına paralel olarak artmaktadır. Dünya mobilya üretiminde ilk dört ülke olan Çin, ABD, İtalya ve Almanya’nın sektördeki payı %55’tir. Düşük işgücü maliyetleri ve gelir artışı ile birlikte artan iç talep, Çin’i mobilya üretim merkezi haline getirmiştir. ABD ve Almanya hammadde üreticisi konumlarından ve teknoloji kullanımının sağladığı avantajlardan yararlanırken, İtalya tasarımla öne çıkmaktadır. 

TÜRKİYE’DE MOBİLYA SEKTÖRÜ

                       

Türkiye’nin en köklü sektörlerinden biri olan Mobilya sektörü, son on beş yılda hızlı bir büyüme oranı yakalamıştır. Türkiye’de mobilya sektöründe yıllık üretimi 7,5 milyar dolar civarındadır. Mobilya sektöründeki işletme sayısı, imalat sanayiindeki işletme sayısının ortalama %10’unu oluşturmaktadır. Ancak sektörün çalışan sayısı ve ciro açısından Türkiye içindeki payı daha düşüktür. Çalışan sayısı payının düşük olması firmaların ölçeklerinin küçük olduğunu; ciro payının düşük olması ise katma değeri daha yüksek ürünlerin üretilmesi gerektiğini göstermektedir.

Türkiye’deki mobilya sektörüne ilişkin tüketim alışkanlıkları Avrupa ile yakınlık göstermektedir. Bir yandan fonksiyonel ve konforlu modern mobilyaya talep artarken, diğer yandan country ve avangart tarzda mobilyalar da ilgi görmektedir. Mobilya ve ev eşyalarına ilişkin farklı ürün gruplarının birlikte yer aldığı alışveriş merkezi konsepti İnegöl, Kayseri, Trabzon gibi illerde projelendirilmeye başlanmıştır. Zincir mobilya mağazaları dünya çapında çoğalırken, ülkemizde de bayilik sistemi yaygınlaşarak benzer bir yapı oluşturulmaktadır.

Türkiye’de mobilya sektöründe İstanbul, Ankara, Bursa, Kayseri gibi illerden sonra en fazla üretimin yapıldığı illerimiz Çukurova Bölgesinde bulunan illerimizdir. Bu illerimiz ağırlıklı olarak iç piyasaya çalışmakta, bu bölgede mobilya sektöründe küçük ölçekli ve el emeğine dayalı bir firma yapısı görülmektedir. Adana ve Mersin’de KOBİ ölçeğini aşan ve ulusal ölçekte faaliyet gösteren firma sayısı çok azdır.

Üretim modellerinde Adana ili özellikle ev mobilyasında öne çıkan bir ilimizdir. Mersin ise mutfak mobilyasında dikkatleri üzerine çekmektedir. Bunun yanı sıra, Adana, klasik mobilya iskeleti üretiminde Türkiye’de önemli yere sahip illerimizden biridir. Ancak bu bölge üretime odaklanmakta, dünya modasını takip edebilmekte oldukça geri kalmıştır. Rekabet avantajı sağlayan markalaşma ve pazarlama gibi alanlarda da rakiplerinin gerisinde kalan bu bölgemiz, bu nedenle de yüksek katma değer katkısı sağlayamamaktadır. 

Mobilya sektöründe, son dönemlerde hızla artan makineleşme ile birlikte teknoloji kullanımı da doğal olarak yaygınlaşmaktadır. Ancak, bu da klasik insan gücü talebinin azalmasına ve tecrübeli, kalifiye personel ihtiyacının artmasına neden olmuştur. İşte bu nedenle mobilya sektöründe kalifiye eleman sıkıntısı bulunmaktadır.

Bölgedeki mobilya sektörünün büyük bir değeri olan yetenekli zanaatkar ustaların el becerilerinin niş ve butik alanında değerlendirilmesine ve iç mimari, tasarım gibi alternatif alanların araştırılarak elde edilen gelirin yükseltilmesine ihtiyaç vardır. Ayrıca, ihracat alanında en fazla ticaretin gerçekleştiği Irak dışında yeni pazarlar ortaya çıkarılmasına ve tanıtımların daha iyi yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Mobilya alanında yeni tasarımlar ortaya çıkarmaya ve yeni pazarlar oluşturmaya ihtiyaç duyduğumuz ortadadır.