TURKİHRACAT.NET 'TEN FİYAT TEKLİFİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

PERDE İHRACATI

Ev tekstili ürünlerinden olan perde, en çok ihraç ettiğimiz ürünler arasında yer almaktadır. Ev tekstili ürünleri Havlu ve bornozlar, yatak çarşafları, perdelik ve döşeme kumaş, diğer ev tekstili ürünleri, yatak örtüleri ve diğer mefruşat eşyası, tüller ve dantelalar, battaniyeler, yatak, yorgan ve uyku tulumları, masa örtüleri e el işi duvar halıları gibi kategorilere ayrılmaktadır.

Dünyanın birçok ülkesine bu ürünleri ihraç etmekteyiz. En fazla ihraç ettiğimiz ülkeler, sırası ile Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Rusya Federasyonu, Fransa, İtalya, Hollanda, İran, Polonya, Ukrayna, Romanya, Bulgaristan, İspanya, Suudi Arabistan, İsrail, Cezayir, Avusturya, Mısır ve Litvanya olarak sıralanmaktadır.

En az ihracat yaptığımız ülkeler ise, Nikaragua, Haiti, Komorolar, Doğu Timor, Myanmar, Solomon Adaları, Makao, Zimbab, Grenada, Gine Bissau, Amerikan Samoası, Antigua ve Barbuda, Gambiya, Liechtenstein, Seyşeller, Surinam, Sierra Leone, Zambia, Nepal ve Fiji olarak sıralanmaktadır.

Gördüğünüz gibi ismini bile ilk kez duyduğumuz birçok ülkeye bu ihracatlar gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte ithal ettiğimiz ev tekstili ürünleri de bulunmaktadır. Türkiye olarak en fazla ithalat yaptığımız ülkeler sırasıyla, Çin, Bulgarisyan, Bosna Hesek, Hindistan, Almanya, İtalya, Güney Kore, Mısır, Fransa, Romanya, Malta, İspanya, Türkmenistan, İran, İngiltere, Polonya, Tayland olarak sıralanmaktadır.

BİR BAŞARI HİKAYESİ

Sizlere bir başarı hikayesinden bahsetmek istiyoruz. Arpaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Arslan’a ait olan ve birçok basın yayın kuruluşunda da yayınlanan bir röportajında, kendisinin bir zamanlar pazarda mendil, çorap sattığını, şimdi ise 30 ülkeye perde ihracatı yaptığını belirtmektedir.

Üç nesildir manifaturacı olan bu aile, ilk önceleri çerçilik, daha sonra manifatura dükkanı olarak büyüdüğünü, bu dönemde kendisinin de pazarlarda mendil çorap sattığını belirtmektedir. Daha sonra kendisinin amcaları ile birlikte 1980 yılına bir manifatura dükkanı açtığını, işi geliştirerek dokuma fabrikası kurduklarını, 2004 yılında perde üretimine başladıklarını ve A’dan Z’ye tüm perde çeşitlerini ürettiklerinden bahsetmektedir. Perdelerini Türkiye genelinde 850 noktaya ulaştırdıklarını, 400 tane özel koleksiyon müşterilerinin olduğunu, 30 ülkeye ihracat yaptıklarını ve 23 mağaza açtıklarını belirtmektedir.

En fazla ihracatı İran, Çin, İngiltere, Rusya, Kazakistan, Malta ve Romanya ülkelerine gerçekleştirdiklerini ve bu ihracatın toplam üretimlerinin sadece %10 oranında olduğunu belirtmektedir.

PERDE SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER

Perde teknolojisi sürekli değişiklik göstermektedir. Bu da ürün tasarımlarının gelişmesini sağlıyor. Ancak, ürün çeşitliliği gelişse de bazı ülkeler yıllar öncesinde üretilen ürünlerden memnuniyetlerini dile getirerek halen o ürünlerden sipariş vermektedirler. Bu da perde sektörünün diğer sektörlerden farklı olduğunu, ürün gelişse de eski ürünlerin piyasadan kalkmayacağını göstermektedir.

Türkiye, perde üretiminde bir marka haline gelmiş bir ülkedir. Hem kaliteli ürünleri hem de üretim çeşitleri Türkiye’yi bir marka haline getirmiştir. Perde sektörü aslında duvar, halı, mobilya ve duvar kağıdı sektörü ile birbirlerine bağlantılı bir sektördür ve birlikte gelişme kaydetmektedirler. Bunlardan bir tanesinde moda olan bir ürün mutlaka diğer ürünleri de o yönde etkilemektedir.

Dünyada artan perde talebinde özellikle yıkanması, ütülenmesi kolay olan ürünler talep edilmektedir. Dünya gelir seviyesinin de artış göstermesi ile artık perdeler de uzun süre kullanılmamakta ve sıkıldıkça yeni perdeler ile değiştirilmektedir. Örneği, İran ülkesinde her yıl nevruz bayramında perdeler değiştirilmektedir. Perdelerini değiştirdikçe yenileneceklerine dair inançları bulunmakta bu da perdelerini yıllık değiştirme geleneğini ortaya çıkarmaktadır.

Türkiye, son yıllarda Afrika kıtasına da perde ihracatı gerçekleştirmeye başlamıştır. Bu da perde sektöründe faaliyet gösteren firmalar için yeni bir pazar oluşturmuştur.